Čadca skrývá památky a přírodní vyžití

Čadca je větší slovenské okresní město s Žilinském kraji. Žije tu přes 24 tisíc lidí. Do hlavního slovenského města to mají velmi daleko – 228 km. Hlavní památkou města nebo tedy jednou z těch nejhlavnějších je římskokatolický Kostol svätého Bartolomeja. Začalo to vlastně všechno v roce 1647, když se na místě tohoto kostela postavil dřevěný kostelík. Ovšem kvůli narůstajícímu počtu obyvatel se v roce 1734 postavil kostel dnešního vzezření. Hlavní oltář pochází z roku 1762. V roce 1794 přibyla ke kostelu věž o velikosti 36 metrů. V 19. století měl pět zvonů, po první světové válce přibyli další tři. 14. května 1190 bylo ve městě hotové pozdvižení – přijela se sem podívat Matka Tereza.

kytice růží

Kysucké múzeum v Čadci – to je celý název tohoto prostoru, kde se dá dozvědět co to o historii v několika oborech – příroda, kultura, věda, společnost, technika, umění. Ve své správě má mnoho expozic, například Skanzen Vychylovka, Cesta do stredu Zeme a další. Co se týká kulturního oboru, tak zde se například v muzejní přehlídce najdete rodinné a obřadové zvykosloví v podání folklórních skupin a souborů, práci lidových řemeslníků, ukázky tradičních a doplňkových zaměstnání a další. K výstavám se organizují doprovodné akce v podobě přednášek a besed s tematikou společenského vývoje regionu.

Ropa v Čadci – evropský jedinečný unikát. Asi si nyní někdo myslí, že to není možné, ale svým způsobem ano. Korňanský ropný prameň v Čadci je přirozený evropský jedinečný unikát – vyvěrá zde lehká ropa s občasnými výrony samozapalujícího se metanu. Je vyhlášený za chráněný přirozený vývěr a za přírodní památku.

A půjdeme dál do přírody, tentokrát ke skalám. Je třeba se však vydat 21 km od města do obce Klokočov, respektive do území zvané Prírodná rezervácia Kločovské skálie. Nachází se na ploše 6,12 ha. Patří mezi skalní morfologický pískovcový útvar a slepenců jako ojedinělý jev pro flyšové území Kysúc. Kromě zajímavých kulovitých pískovcových útvarů tu žijí  některé vzácné druhy rostlin a zvířat. Nachází se zde bohaté naleziště chráněné rostliny rebrovky různolisté, jenž se dostala jako symbol do CHKO Kysuce. Co se týká dalších vzácných druhů, tak tu mají například tyto – veronika lékařská, orličník obyčejný, ostřice bledá, psice tuhá, jestřábník vláskatý a mnoho jiného.
těžba ropy

Už z tohoto v uvozovkách mála je jasně patrné, že se vyplatí přijet o do tohoto většího města. Samozřejmě to není všechno, čím se Čadca může pochlubit. Mají zde v zásobě o mnoho více věcí. Na to však každý návštěvním musí přijít sám, co ho bude nejvíce zajímat ze zdejší pestré palety. Pro někoho to může být příroda, pro dalšího zase sakrální památky a pro další skupinu zase něco jiného.